Latex: bölüm isimlerini Türkçe yapma

Latex’te indirdiğiniz şablon (template) ingilizce ise bölüm isimleri otomatik olarak ingilizce gelmektedir. Bu durumda özellikle typeset.io gibi bir yerde taslağınızı hazırlıyorsanız başınıza geliyor. Eğer bu sorunla karşılaşmışsanız çözümü aşağıdaki kod ile çözebilirsiniz.

[pastacode lang=”markup” manual=”%5Cusepackage%5Bturkish%5D%7Bbabel%7D” message=”” highlight=”” provider=”manual”/]

Bu komutu \begin{document} kodunun hemen üzerine ekleyerek ben sorunu çözdüm. Bazı sitelerde \documentclass kodundan hemen sonra ekleyin diyorlar ama farklı paketlerle sanırım çakışabiliyor. Ben de hata verdi ve bahsettiğim şekilde çözdüm.

Bu paket her zaman kurulu olmayabiliyor. Bu durumda editörünüz otomatik olarak yükleme seçeneğini büyük ihtimalle size sunacaktır. Kabul ederek yükleyebilirsiniz. Bende sorduğunda yükle dedim ama yükleme başarılı olamadı. Bu durumda bu işlemi elle yüklemek zorunda kaldım. Kullandığım editör MiKTeX olduğu için öncelikle MiKTeX Settings programını açtım. Daha sonra Packages > Start Package Manager diyerek arama kısmından babel-turkish‘i arayıp yüklüyoruz. MiKTeX’i yeniden başlatıp derleme işlemi gerçekleştirdim ve sorun çözüldü.

Bugün 1, bugüne kadar toplam 442 kez ziyaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir