Bebekler ne zaman konuşmaya başlar? Bebeğim neden konuşmuyor?

Blogumda bebek kategorisindeki yazıları bebeğimizi büyütürken edindiğimiz tecrübelerden yararlanarak yazıyorum. Dolayısıyla bir doktor değil, sadece tecrübelerini paylaşan bir babayım.


Özellikle ilk bebekte çiftler çocuk için yüksek endişe duymaktadır. Tecrübesiz olduklarından dolayı neyin nasıl ve ne zaman olacağını bilmediklerinden dolayı her olay endişe sebebine dönüşmektedir. Öncelikle şunu söyleyelim her çocuk benzer zamanda konuşacak diye birşey yok. Fakat bazı şeylerin ters gittiğini anlamak için de bazı mihenk taşları vardır.

Bebekler genel itibariyle bir yaşında önce bazı kelimeleri (özellikle baba, dede, mama vs.) söylemeye başlarlar. Ama bunlar sadece kelimelerdir ve anlamlı cümleler kuramazlar. Bir yaşından sonra ise iki kelimeden oluşan cümleler kurabilmektedirler (bir yaşında olup henüz konuşmaması da bir sorun teşkil etmez). Tabi bunun süresi çocuktan çocuğa değişir. Doktorlar için mihenk taşı ise şudur; iki yaşını doldurmuş bir çocuğun iki kelimeden oluşan bir cümle kurması beklenir. Örnek olarak “anne gel”, “baba mama”, “mama al” vs. Dolayısıyla endişe etmeye mahal vermeden, başka çocuklarla kendi çocuğunuzu kıyaslamadan sabırlı olmak gerekiyor. Herşey yavaş yavaş yerli yerine oturacaktır.

Bugün 1, bugüne kadar toplam 27 kez ziyaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir