Hz. Muhammed’in Hayatı – Martin Lings

Öncelikle kitabın özellikleri ve içeriğinden bahsetmek istiyorum daha sonra da yorumlarımı paylaşacağım. Kitap İngiliz, müslüman olmadan önce Martin Lings adını taşıyan Ebû Bekir Sirâceddin tarafından yazılmıştır. Kitabın çevirisini ise Nazife Şişman yapmıştır. Kitabın ilk yayın tarihi 1986. Hz. İbrahim ve kabenin inşası ile başlayıp Hz. Muhammed (SAV)’in vefatı ve ilk halifenin seçilmesi ile sona eriyor. Toplam 85 bölümden oluşuyor. 374 sayfalık kitapta 85 bölüm olunca her bölüm yaklaşık 4.5 sayfa yapıyor diyebiliriz. Bu şekilde olması okuyucuyu sıkmıyor. Kısa kısa pasajlar halinde de diyebiliriz. Tabi bu kadar sayfa sayısına sahip bir kitabın geniş bir siyer kaynağı olması beklenemez. Çünkü O’nun (SAV) hayatı ciltlere sığmayacak kadar geniş ve anlamlı. Dolayısıyla olaylar ana hatlarıyla anlatılmış.

Geçtiğimiz ramazan ayında Bekir Develi‘nin youtube kanalında Muhammed Emin Yıldırım‘ın anlatımıyla Herkes İçin Siyer serisi vardı. Olaylara bakınca kitap ile Muhammed Emin Yıldırım’ın anlattıklarının paralellik gösterdiği açık. Ama arada bazı yerler çok kısa geçilmiş ve hikmetlerinden veya tam olarak sebeplerinden bahsedilmemiş. Yani nüanslar var ve bu nüanslar speküle edilmeye müsait, insanların islama saldırmaya çalıştığı konular. Açıkçası o noktaları bilmiyor olsaydım araştırma ihtiyacı duyardım. Konuyu bilmeyen ama düzgün kaynaklardan araştıranlar için bu durum bir sorun teşkil etmez. Ancak aksinde bu durum söz konusu olabilir.

Peki gelelim yazara… Şimdi dîni bir kitap okurken ben özellikle güvendiğim yazarları tercih etmeye çalışırım. Güvendiğim yazarları nasıl tespit ederim? Zaman içerisinde ehl-i sünnet din adamlarının saygı gösterdiği, reddiyeler vermediği, fikirlerini desteklediklerini kişiler benim için güvenilirdir. Bu kitabı okumaya bazı tavsiyeler üzerine karar verdim ancak yazarın güvenilirliğinden hiçbir zaman emin olamadım. Aslen bir ingiliz olan yazar bir şekilde islamla tanışıp müslüman oluyor. Bu harika birşey. Fakat bu din ve dini fikir anlamında güvenilir olduğu anlamına gelmiyor. İhlaslı bir şekilde müslüman olmak da güvenilir olduğu anlamına gelmez. Çünkü bu kitabı oluştururken bazı kaynaklardan yararlandı neticede. Yeri gelmişken o kaynakları da verelim.

Kitabın kaynakları

 • Kuran
 • Muhammed İbn İshâk – Sîret-i Rasûlullah kitabının Abdü’l-Melik İbn Hişam tarafından tetkik edilmiş nüshasının Wüstenfeld baskısı
 • Muhammed İbn Sa’d – Kitâb et-Tabakât el-Kebîr’in Leyden baskısı
 • Muhammed İbn Ömer el-Vâkıdî – Kitab el-Meğazi’nin (Peygamber’in savaşlarının kronolojisi) Marsden Jones baskısı
 • Muhammed İbn Abdullah el-Azrakî – Ahbâr Mekke’nin Wüstenfeld baskısı
 • Muhammed İbn Cerîr et-Taberî’nin Târîh er-Rusul ve’l-Mülük’ün (Peygamberler ve Krallar Tarihi) Leyden baskısı ve yazarın tefsiri.
 • Abdurrahman İbn Abdullah es-Süheylî’nin İbn İshâk’a yazdırdığı şerhin (er-Ravz el-Unuf) Kahire baskısı.
 • Muhammed İbn İsmail el-Buhârî (Wensinck – Handbook of Early Muhammadan Tradition)
 • Müslüm İbn el-Haccâc el-Kuşeyrî (Wensinck – Handbook of Early Muhammadan Tradition)
 • Muhammed İbn İsâ et-Tirmizî (Wensinck – Handbook of Early Muhammadan Tradition)
 • Ahmed İbn Muhammed İbn Hanbel (Wensinck – Handbook of Early Muhammadan Tradition)
 • Ahmed İbn  Şu’ayb en-Neseî (Wensinck – Handbook of Early Muhammadan Tradition)
 • Ebû Davûd es-Sicistânî (Wensinck – Handbook of Early Muhammadan Tradition)
 • Abdullah İbn  Abdurrahman ed-Darimî (Wensinck – Handbook of Early Muhammadan Tradition)
 • Muhammed İbn Mace (Wensinck – Handbook of Early Muhammadan Tradition)
 • Ahmed İbn el-Hüseyin el-Beyhâki – Kitâbü’s-Sünen el-Kübrâ
 • Hüseyin b. Mahmud el-Ferrâ’ el -Beğavi – Mişkât el-Mesâbih

Dolayısıyla kitabın eminliği konusunda yukarıdaki kaynakların da eminliği çok önemlidir. Ben doğrusu bu kaynakların hepsinden emin olacak ilme sahip değilim. DOlayısıyla da skitaptaki bazı bölümlere hep temkinli yaklaştım.Kitabı okuyacaklar için de tavsiyem budur. Kitabı okuyun ve yararlanın. Ancak kafanıza soru işareti gelen yerlerde olayın hikmetinin ve detaylarını güvenilir kaynaklardan araştırın. Son olarak 2005 yılında vefat eden yazara Rahman’dan rahmet diliyorum.

Bugün 1, bugüne kadar toplam 392 kez ziyaret edildi.

Hz. Muhammed’in Hayatı – Martin Lings” hakkında 2 yorum

 1. Alpaslan

  Hocam yuregine saglik bende 3 farkli kaynaktan siyeri nebiyi okudum.Her defasinda ayri zevk aldim.Esasen siyer adeta yazim kilavuzu bir sozluk,pusula,anahtar,adina her ne dersek diyelim başucu kitabimiz olmalidir.Keske ana sinifindan itibaren dersi olsa.Ama dersi hayatina tatbik etmeyene verdirmeyeceksin.Edebiyatta yeni donem kavrami vardir ya.ilahiyatçilarda da bu devrim lazim.Yoksa gunumuzdekiler işi besmeleyle yatarak hallediyorlar.Adınada uzun oturma koymuşlar.Orta cağ kilise donemlerini animsatiyor,bu dunyada ayricalik obur dunya zaten garanti.Durum vahim,çözüm siyer diyelim.Muhabbetle.

  Cevapla
  1. Nuh Azg?no?lu Yazar

   Çok güzel bir tespit yapmışsınız hocam sağolun. Siyer okudukça zevk alınan ve sizi içerisine alan bir alan gerçekten. Okudukça bu dönemle arasında bağ kurmak çok daha kolaylaşıyor. Fikirlerinizin altına imzamı atarım.

   Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir