Rota Virüsü Tedavisi

Blogumda bebek kategorisindeki yazıları bebeğimizi büyütürken edindiğimiz tecrübelerden yararlanarak yazıyorum. Dolayısıyla bir doktor değil, sadece tecrübelerini paylaşan bir babayım.


Rota virüsü bebekte ateş, kusma ve ishal belirtileriyle ortaya çıkmaktadır. Şiddetli kusma ve ishal ile devam etmektedir. Bebekte beslenememe ve buna bağlı olarak sıvı ve kilo kaybı görülmektedir. Aslında rota virüsünün bir ilacı bulunmamaktadır. Yaklaşık bir haftalık bir süreçte iyileşen bebek için bu süreçte sıvı takviyesi yapılması gerekebilmektedir. Bu durumda doktorlar en az iki gün hastanede bebeğe serum ile sıvı takviyesi yapılmasını tavsiye etmektedir. Aksi taktirde bebekte aşırı derece halsizlik görülmekte, ani ve hızlı bir şekilde kilo ve sıvı kaybı görülmektedir.

Ayrıca hastalık aşırı derecede bulaşıcı bir hastalıktır. Hatta tedavi sırasında mutlaka yanında olan anne babaya da geçmektedir. Fakat yetişkinler benim tecrübeme göre daha hafif atlatmaktadır. Bu süreçte virüsün bulaştığı anne babalarda bulantı, kusma, halsizlik ve ishalden biri veya birkaçı görülebilmektedir. Ayrıca hastalığı geçiren bebekler hastalığın bulaşmaması için kesinlikle sağlıklı bebeklerden uzak tutulmalıdır.

Hastalık sudan, havadan ve bebeğin temas halinde bulunduğu eşyalardan bulaşabilmektedir.

Rota virüsü kan tahlili ile tespit edilebilmektedir. Hasta olunmadan öncesinde tedbiren aşısı mevcuttur fakat bu aşı kesin olarak hastalığı önlemeyebilir. Yalnız rota aşısı olan çocuklarda bu hastalık geçirilse dahi daha hafif atlatılmaktadır. Dolayısıyla aşı yaptırmanızı tavsiye ederim.

Bugün 1, bugüne kadar toplam 30 kez ziyaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir