USB kablo ile arızalı fan tespiti

Dizüstü bilgisayardaki fanım çalışmıyordu. Sorunun fandan mı yoksa anakart soketinden mi olduğunu tespit etmek için fanı öncelikle söktüm. Sonrasında USB girişli bir kablonun uç kısmını söktüm. Standart bir USB kablo içerisinde 4 adet kablo bulunmaktadır. Bunların renkleri kırmızı, siyah, beyaz ve yeşildir. Kırmızı kablo pozitif uç yani güç, siyah kablo topraklama, beyaz ve yeşil kablolar ise veri alışverisinde kullanılan kablodur.

Bize test için gerekli olan kırmızı ve siyah kablodur. Bu kabloların uçlarını sıyırdım diğer kabloları ise birbirine değmeyecek şekilde ayırdım. Fanın ucundaki soketteki kırmızı kabloya USB’den gelen kabloyu, siyah kabloya da siyah kabloyu temas ettirdim ve USB’yi bilgisayara taktım. Eğer fan bozuk değilse fanın direkt olarak çalışması gerekir, eğer bozuk ise de kesinlikle çalışmaz. Bu test sırasında kırmızı ve kabloyu birbirine değdirmemeye ve kısa devre oluşturmamaya özen göstermek gerekir. Çünkü kablo yanıp başınıza büyük belalar açılmasına sebep olabilir.

Her neyse bu anlattığım şekilde yaptığınız taktirde fanınızın bozuk olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Fanlar genel itibariyle 5 Volt gerilim ile çalışıyorlar. USB’den de zaten 5V geliyor. Fanın haricinde 5V gerilim ile çalışan başka elektronik aletleri de aynı şekilde test edebilirsiniz.

Bugün 1, bugüne kadar toplam 40 kez ziyaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir