Samsung Galaxy S9 Plus Maceram / Yorumlarım

Geçtiğimiz günlerde LG G2 maceramın sonuna geldiğimi ve kullandığım süreçteki yaşadıklarımı yazmıştım. Yeni telefon alma sürecinde baya bir araştırma yaptım ve kararsız kaldım. Önceliğim kamerasının iyi olması oldu ve seçimimi de buna göre yaptım. İlk etapta 2500 liralık bir bütçe ayırmayı düşünürken netice itibariyle Samsung Galaxy S9 Plus‘a kadar çıktım. Kamerası iyi olsun diyerek Huawei Mate 10 Pro ve Samsung S9 olarak ikiye düşürmüştüm seçenekleri, önce Samsung olsun sonra da çift kamera olsun diyince Samsung Galaxy S9 Plus’ta karar kıldım. Telefonu kısa bir süredir kullanıyorum ve şimdiye kadar ki olan yorumlarımı belirteceğim, kullanım sürem boyunca da listeyi güncelleyeceğim.

  • Çift kamera olması çok güzel profil fotoğrafları çekilmesini sağlıyor.
  • İris tanıma ve parmak izi okuma özellikleri kullanımı kolaylaştırıyor. Olmazsa olmaz şeyler değil ama çok kullanışlı.
  • Telefonla şu an oynayamayacağınız oyun yoktur sanıyorum (Temmuz 2018).
  • Ağır oyunlarda telefonun ısındığını söyleyebilirim. Daha az ısınsa daha güzel olurdu ancak yapacak çok da birşey yok sanıyorum. Bu ısınma telefona uzun vadede zarar verir mi bilemiyorum.
  • Samsung S9 almaya karar vermişseniz bence S9 plus alın yoksa S9 almaya gerek yok. S8 yada S8 Plus’ı tercih edin. Şahsen arkada çift kameralı bir telefon almayacak olsam Samsung Note Fan Edition alacaktım (Temmuz 2018 itibariyle).
  • Bir müddet kullandıktan sonra, arada mobil internete bağlı olduğu halde cihazın internete bağlanamadığını farkettim. Telefonu kapatıp açınca sorun düzeliyor (veya uçak moduna alıp tekrar eski hale döndürülünce). Her ne kadar Android’li sistemlerde böyle sorunlar görülse de S9 Plus’ta böyle bir sorun ile karşılaşacağımı hiç düşünmemiştim. Açıkcası canımı da sıkmış durumda bu problem. Belki sonra gelecek bir güncelleme ile düzelir (yaklaşık 6 ay kullanımdan sonra hala devam ediyor).
  • Gece fotoğrafları çekerken bazen yansıma çıkıyor ekrana. Bu benim telefondan kaynaklı mı yoksa genel bir problem mi henüz anlamış değilim. İnternette yaptığım araştırmada lens kaynaklı olduğu ve normal bir durum olduğuna dair de yazılar okudum ama ne kadar doğru bilmiyorum. Benim telefona mahsus bir problemse garantiye göndermeyi düşünüyorum, eğer genel bir problemse kamerası bu kadar övülen bir telefonda böyle bir problemin çıkması büyük ayıp gerçekten. Sorunun kaynağını öğrenebilirsem buradan paylaşacağım.
  • Aralık 2018 itibariyle S9 plus’a One UI ve Android 9 Pie Update gelmiş bulunmaktadır. One UI ile önceki arayüz değişmiş vaziyette ve bunun haricinde en büyük değişim kamerada diyebilirim. Kameraya yapay zeka özelliği kazandırıldığı söyleniyor. Henüz test edemesem de kamera hakkındaki ilk izlenimim olumsuz yönde diyebilirim. Daha önce karanlık ortamlarda güzel fotoğraflar çekerken şimdi sanki kalite bozulmuş gibi diyebilirim. Bunun haricinde daha önce sizlere bahsettiğim problemlere henüz rastlamış değilim. Onları da deneyimledikten sonra sorunların çözülüp çözülmediğini buradan bildireceğim.
Bugün 1, bugüne kadar toplam 57 kez ziyaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir