Bebeklerde Konak nedir? Niçin olur? Nasıl Temizlenir?

Blogumda bebek kategorisindeki yazıları bebeğimizi büyütürken edindiğimiz tecrübelerden yararlanarak yazıyorum. Dolayısıyla bir doktor değil, sadece tecrübelerini paylaşan bir babayım.


Bebeğimizin saçında kepek benzeri bir döküntüyle karşılaştık. Öncelikle kepek diye düşündük fakat saçı ayırıp deriyi kontrol ettiğimizde saç derisi üzerinde yer yer sarı pullu lekelerle karşılaştık. İnternetten araştırdığımızda bunun konak olduğunu öğrendik. Bebeğimiz bir süre hastalanmıştı hava soğuk olunca da bir müddet hastalığı artar endişesiyle yıkamamıştık. Sebebi bu mu tam olarak bilmiyoruz ama biz buna yorduk. Dolayısıyla konağı olmadan önlemenin bence en önemli yorum bebeği sık sık yıkamak. Vücudunu olmasa bile en azından saçlarını kafasını yıkamak diye düşünüyorum. Tabi ne kadar temiz olsa da bu lekelerle karşılaşmak mümkün.

Bebekte konak göründüyse ne yapmak gerekir?

Birkaç farklı doktorla görüştükten sonra elde ettiğimiz bilgi şu şekilde oldu; internette aksi iddia edilse de bebeğin başına zeytinyağı döküp bu konakları yumuşatmak daha sonra da yıkamak gerekiyor. Konak geçene kadar bu işlem sık sık tekrarlanabilir hatta her gün yapılabilir. Eğer geçmezde eczanelerde konak şampuanları mevcuttur. Bu şampuanlar denenebilir. Ama zeytinyağı işlemi problemi çözecek çok ciddi seviyede değilse ekstra yöntemlere gerek kalmayacaktır.

Biz sorunla karşılaştıktan sonra bebeğimizin özellikle saçlarını sık aralıklarla yıkamaya başladık. Zaman zamanda kontrol edip elimizle hafiften dökülmelerine yardımcı olduk (çok fazla yardımımız olmadı aslında, çok hafif diyebiliriz). Zeytinyağına dahi gerek kalmadan giderek azaldılar. Kısa sürede tamamen iyileşeceğini düşünüyoruz. Ayrıca yumuşak bir tarakla taramak da konağın kaybolmasına yardımcı olacaktır.

Bugün 1, bugüne kadar toplam 64 kez ziyaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir