Araç muayene öncesi yapılması gerekenler

Araç muayenesi nasıl yapılır?  Muayeneden önce yapılması gereken işlemler.

  • Muayene yaptırmadan önce kesinlikle randevu sisteminden randevu almanızı öneririm. Çünkü diğer şekilde saatlerce beklemeniz muhtemeldir.
  • Öncelikle muayene yaptıracağınız gün aracınızın sigortasının olması gerekiyor.
  • Muayene yaptırmadan önce egzoz emisyoz ölçümünü yaptırmanız gerekiyor. Size yakın istasyon bilgisini bu bağlantıdan edinebilirsiniz. Muayene istasyonlarında da genel olarak bu hizmet veriliyor ancak kalabalık olacağını öngörüyorsanız başka bir istasyondan ölçümü yaptırıp direkt olarak gidebilirsiniz. 2019 yılı için egzoz emisyon ücreti olarak 65 TL ödedim (şehirden şehire fark edebilir).
  • Randevu saatinden 15-20 dakika önce gelmeniz yeterli oluyor. Aracınızın plaka ve kilometre bilgisini girerek sıra alıyorsunuz. Randevu saatinden önce genellikle sıranız gelmiş oluyor. Ruhsatınızı teslim ediyorsunuz ve muayene ücretini yatırıyorsunuz (muayene ücreti 2019 yılı hususi otomobil için 279 TL). Daha sonra parka geçiyorsunuz. Sizi sıranız geldiğinde ilgili sıraya çağırıyorlar.
  • Aracınızı kontrolü yapacak kişiye teslim ediyorsunuz. Öncelikle aracınızın kaputunu ve bagajını açtırarak ilgili kontroller yapılıyor. Sonrasında kontroller tünel içerisinde sırasıyla devam ediyor. Siz bu arada tünel çıkışında bekliyorsunuz. Aracınız muayeneden geçmişse bir müddet sonra size evraklarınız teslim ediliyor.

Muayene süreci özet olarak yukarıdaki gibidir. Aşağıya bazı ekstra bilgileri de paylaşacağım.


  • Hususi araçlar için muayene süresi iki yıldır.
  • Egzoz emisyon ölçümünün de süresi iki yıldır. Dolayısıyla muayene ile ilgili tarihlere denk getirebilirsiniz. Önce emisyonu ölçtürüp daha sonra muayene yaptırırsınız.
  • Muayene yaptıracağınız gün araç sigortalı olmak zorunda. Dolayısıyla bir gün dahi olsa sigortalı olmalı.
  • Far ve sis farı ayarlarının hatalı olması, cam filmleri, yangın söndürme tüpünün kontrol süresinin geçmiş olması, silecek süpürgelerinin yıpranmış olması, aracınız lpg’li ise aracın camında ikat etiketlerinin olmaması, stepne bağlantısının uygun olmaması hafif kusur sayılıyor ve muayeneden geçmesine engel değil.
Bugün 1, bugüne kadar toplam 46 kez ziyaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir