Honda Sistemi Kontrol Edin (Check The System) Uyarısı

Geçtiğimiz günlerde Honda Civic (2014) marka otomobilimi çalıştırdığımda motor arıza ışığının yandığını ve sönmediğini gördüm. Ekranda uyarı olarak Sistemi Kontrol Edin (check the system) uyarısı vardı. Bu uyarıyı gördüğümde açıkçası endişelendim çünkü sorun küçük bir sorun da olabilirdi, motorla ilgili büyük bir sorun da. Sonuçta motorla ilgili önemli bir problem varsa aracı yürütmemek en iyi yol olabilirdi.

Araç çalışırken kaputu açıp sesini dinledim. Anormal bir ses yoktu ve ayrıca gözüme bir terslik de çarpmadı. İnternette yaptığım araştırma neticesinde bu durumun benzin kapağıyla alakalı da olabileceğini öğrendim. Bir gün önce benzin almam da sorunun bu yönde olabileceği konusunda ihtimali artırmış oldu. Aracın motorunu kapattım. Benzin kapağını açtım ve sıkıca tekrar kapadım. Bir müddet bekledikten sonra aracı çalıştırdım ve uyarı ışığının sönmüş olduğunu gördüm. Derin bir oh çektim. 🙂

Netice motor arıza ışığınız yanarsa ve Sistemi Kontrol Edin uyarısı alırsanız ilk yapacağınız şey benzin kapağının kontrol etmek olmalıdır. Benzin kapağı tam olarak kapanmamış veya içerisinde bulunan sensör arızalanmış olabilir. Eğer bu sıkıcı kapatıp denedikten sonra sorun hala çözülmemiş ise araçta bir anormallik de sezmemişseniz azami 50 km hızla en yakın serviste aracınızı kontrol ettirin. Araçtan anormal bir ses duyuyorsanız veya araçta bir anormallik seziyorsanız aracın motorunu kapatıp derhal bir servisle iletişime geçmelisiniz. Aracınızın motorunu çalıştırmamakta yarar var gerekirse çekici ile aracı en yakın servise götürmelisiniz.

Bugün 1, bugüne kadar toplam 25.024 kez ziyaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir