Turkcell mobil imza nasıl alınır ve kullanılır?

  • Turkcell‘den ilk defa mobil imza alacaksınız öncelikle bir Turkcell İletişim Merkezine gitmeniz gerekiyor. Orada öncelikle sim kartınızın uyumlu olup olmadığını soruyorlar. Uyumlu olması için 128 KB olması gerekiyor. Uyumlu olup olmadığına kendileri sistemlerinden de bakabiliyorlar. Eğer uyumlu değil ise ücretsiz bir şekilde size yeni bir sim kart veriyorlar.
  • Daha sonrasında ön başvurunuzu gerçekleştiriyorlar. Ön başvurudan sonra sistemlerinde bir problem çıktı benim başvurum esnasında bir müddet beklemek zorunda kaldım. Sistem geldikten sonra tablet ile kimliğimin resmi çekilerek ve tablet üzerinden imza atarak başvurumu tamamlayabildim. Başvuru esnasında yanınızda kimliğinizin olması zorunludur (yanınızda ehliyet vs. gibi ikinci bir kimlik de götürmenizi tavsiye ederim, her ne kadar tek kimlikle hallolsa da).
  • Başvuru tamamlandıktan sonra 2929‘a Durum yazıp SMS göndererek başvurunuzun durumunu kontrol edebilirsiniz.
  • 1 gün sonra başvurum kabul edildi. Başvurum kabul edildikten sonra bana 532 numaralı telefondan bilgi verildi. Ve başlatma kodu ismiyle bir kod verildi. Telefon kapatıldıktan sonra telefonunuzda açılacak olan pencereye bu kodu girmeniz gerekiyor. Bu kodu telefonuma kaydetmiştim ki pencere açıldı tekrar kodu görmek için açtığımda pencere kayboldu. Kodu giremedim, bu durumda 5073’e EVET yazıp gönderirseniz pencere yeniden geliyor. Buraya kodu girip, mobil imza şifrenizi belirlediğinizde mobil imzayı kullanabileceğinize dair bir bildirim sms’i geliyor.
  • Sonrasında mobil imzanın çalışıp çalışmadığını denemek için e-devlet uygulamasına mobil imzayla giriş yapmayı denedim.  Telefona gelen bildirimi kabul edip şifrenizi girdikten sonra girişiniz imzalanacak ve giriş yapabilirsiniz.

Dolayısıyla TURKCELL’e yaptığım mobil imza başvurusu 1 gün sonra kabul edildi ve kullanmaya başladım. Kasım 2018 itibariyle kişisel mobil imza kullanım ücreti aylık 8 TL olarak faturama yansımaktadır.

Bugün 1, bugüne kadar toplam 1.855 kez ziyaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir