Fifa 97 International Soccer (Captain Majeed – Captain Majid) Atari Oyunu

Ataride oynadığım ve en çok sevdiğim oyunlardan biriydi Fifa 97 International Soccer yada benim oynadığım adıyla Captain Majeed. Sene 1998 filan olması lazım henüz bilgisayarım yok hatta bilgisayar başına oturmuşluğum bile olmayabilir. Bilgisayar oyunlarından önceki en büyük eğlence ise atari.

Oyun Tecmo firması üretimidir. Açılış ekranı aşağıdaki gibidir. İsmi International Fifa 97 olarak da geçiyor görselde görüldüğü üzere.

Oyunda 16 ülke bulunmaktadır. Takımınızı seçtikten sonra size geri kalan takımlar arasından rasgele bir rakip seçer (Oyunun isminde 1997 olmasına rağmen Sovyetler ve Berlin Duvarı henüz yıkılmamış 🙂 ).

Oyun kuş bakışı oynanıyor ve kısa vuruş ve uzun vuruştan başka alternatiniz yok. 2 oyuncu seçeneğiyle kardeşimle baya oynamıştık bu oyunu.

Oyunu bir süre oynadıktan sonra ilk galibiyetimi aldım ve ikinci maça geçtim. İkinci maç çok zor gelmişti o zaman için ve yenilmiştim. Tekrar yenildiğiniz turdan devam edebiliyorsunuz tabi atariye kapatmazsanız yada atari donmazsa. 🙂 Bir süre sonra oyunu bu şekilde tamamlayamayacağımı anlamıştım. Çünkü aralıksız galibiyet dahi alınca 15 maç baya uzun bir süre tutuyordu. O zaman bu kadar süre iznimiz yoktu oynamak için hem de televizyona bağlı olduğundan dolayı da TV izleneceği zaman mecburen atari kapatılıyordu. Ki aralıksız galibiyet bu oyunda imkansız gibi birşey. Neyse bir süre sonra açılış ekranında çıkan continue seçeneği dikkatimi çekti. Orada bir kod girilecek bir ekran geliyordu. Maçlardan sonra da bir kodun ekranın altında belirdiğini farkettim. Artık her tur geçişimde ekrana çıkan kodu not ediyor. Böylelikle kaldığım turdan devam edebiliyordum. Baya bir uzun süre sonra oyunu bitirebilme şerefine ulaştım 😀 .

Kupa kazanıldığında nasıl birşeyle karşılaşacağımı çok merak ediyordum aşağıda Brezilya ile kazandığım turnuvanın görüntüsü var.

Oyun yıllar sonra aklıma geldi ve internette aramalarım sonucunda şu linkte oyunu buldum. Başka sitelerden de oyunu bulabilirsiniz. Güzel bir nostalji oldu benim için. Resmen çocukluğuma gittim.


Ayrıca o zaman dikkatimi çekmeyen ama şimdi dikkatimi cezbeden bir durumdan daha bahsedeceğim. Yukarıda bahsetmiştim. Ataride kaydetme seçeneği olmadığından dolayı (sonuçta kaydedebileceğiniz bir disk yok) size her maçtan sonra bir kod veriyor. Bu kodu atariye ne zaman girerseniz o zamanki pozisyona geri dönüyorsunuz. Adamlar başka bir deyişle tüm kazanma ve kaybetme durumlarını kodlamışlar. Atıyorum Brezilya’yı seçtiniz, rasgele rakibiniz Arjantin geldi ve bu maçı geçtiniz. İkinci maçta İngiltere rakibiniz oldu ve yenildiniz. Size verilen kodu aldınız ve başka bir gün o kodu atariye girdiniz. Bu durumda Brezilya’yı seçmiş, Arjantin’i elemiş oluyor ve İngiltere ile tekrar maça başlıyorsunuz. O zaman için harika bir kaydetme çözümü olmuş bir nevi. Size verilen kodlar 9 haneli ve 16 harf kombinasyonundan oluşuyor. 16 üzeri 9 adet kombinasyon ayarlanabilir bu kadar harf ve haneyle. Bir ara kafa yorup 9 hane ve 16 kombinasyonun seçilme nedenini anlamaya çalışacağım. Ama hayranlık duydum ne diyim.


Son olarak Brezilya’yı seçtiğinizde final yolu şu şekilde olabilir (tabi gelen rasgele ekiplere göre farklı bir sürü kombinasyon da olabilir). Bu şekilde kupayı kazanmıştım. Aşağıdaki final kodunu girerseniz. Finalde Brezilya ile İngiltere’ye karşı oynuyorsunuz. 🙂

brezilya ile 2. tur kodu : llmımbopı
3. tur kodu: llkimbdae
4. tur kodu: nljimbdio
5. tur kodu: edmgmfopg
6. tur kodu: gdmgafpig
7. tur kodu: odkibfddo
8. tur kodu: ohkiafpeo
9. tur kodu: ohjkafdeg
10. tur kodu: npbmbfaeg
11. tur kodu: mpdmbfemo
12. tur kodu: phbkbhaeg
13. tur kodu: dhekahemo
yarı final kodu: bjekbheeg
final kodu: jbjdihedo

Bugün 1, bugüne kadar toplam 967 kez ziyaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir