Telesafir – Halit Kıvanç

Halit Kıvanç, yılların emektar televizyon sunucusu. Kuşkusuz Türkiye’de televizyon yayıncılığının doğduğu zamanlarda sektörün gelişiminin her aşamasına şahit oldu. Bu şahitliğini de kaleminden dökebildiği kadar kitaba dönüştürmüş. Bu kitap 2002 yılında hazırlanmış. Daha sonra muhtemelen yeniden gözden geçirilerek 2015 yılında tekrar basılmış.

Öncelikle kitabın isminin nerden geldiğine dair spoiler vereyim. Ne yalan söyleyeyim ilk duyduğumda nereden çıktığı benim aklıma gelmemişti. Büyüklerimizin bahsettiği televizyon anısı vardır hani; televizyonun ilk çıktığı zamanlarda yayının olduğu günler televizyonu olmayanlar olan ailelere televizyon izlemeye giderlermiş. Televizyonu olanlara gidenlere Halit Kıvanç kendine has deyimiyle tele-safir (tele misafir) diyor. Kitabın adı buradan geliyor. Kitapta yukarıda da bahsettiğim üzere Halit Kıvanç’ın anıları var. NTV’de yayınlanan programlarını hatırlayacaksınız Halit Kıvanç’ın, kitabın üslubu da aynı şekilde sohbet havasında ilerliyor. Aslında bu tarz insanlar bu mevzulara çok girmezler ama Halit Kıvanç’ın bazı siyasi görüşlerini kitaptan çıkarmak mümkün (açık birşey yok, sadece çıkarım yapılabilir). Olmazsa olmaz bir kitap değil açıkçası ama kafa dağıtmak adına okunabilir. Kitap ülkemizde televizyon yayıncılığının başlangıcına ve geçirdiği evrelere, özelliklede TRT’ye ışık tutar niteliktedir.

(30.04.2019 tarihinden itibaren toplam 62 kez, bugün 1 kez ziyaret edildi. )

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gaziantep escort

süperbetin giriş