Spamassassin: kural ekleme

Öncelikle /etc/amavisd/amavisd.conf dosyasında $sa_tag_level_deflt  = 2.0; satırını $sa_tag_level_deflt  = -1000; şeklinde değiştirdim.

Sonrasında /etc/mail/spamassassin/local.cf konfigürasyon dosyasının altına aşağıdaki satırları ekledim.

header   ORNEK_KURAL         Subject =~ /^testrules/
score    ORNEK_KURAL         1000
describe ORNEK_KURAL         Test kuralıdır.

Dosyayı kaydedip kapattıktan sonra spamassassin –-lint komutunu çalıştırdım (kural yazımında hata oluğ olmadığını kontrol eder) amavisd servisini restart ettim.

Bu işlemlerden sonra konusu içerinde testrules kelimesi geçen e-postalar spam olarak işaretlenmeye başladı. Bu kurala benzer şekilde başka kurallar da konfigürasyon dosyasına eklenebilir ve gönderenin mail adresi, mail içeriği, mail konu içeriğini içeren farklı kurallar oluşturulabilir. Bu kurallar için yukarıda ifade edilen kodlardan score satırı sabit kalmak şartı ile describe satırına kuralı anlatacak istenilen ifadeler yazılabilir. İlk satır ise kuralı belirteceğinden önem arzeder. Bizim yazdığımız kuralda mailin konusuna göre bir kontrol yapıldığında dolayı satır header ile başlamıştır. Farklı kontroller için farklı komutları internette bulmanız mümkün.

Ayrıca belirli bir mail adresinden gelen  tüm e-postaların spam olarak olarak işaretlenmesi için konfigürasyon dosyasına blacklist_from user@example.com satırını eklemek yeterli olacaktır.

Bugün 1, bugüne kadar toplam 88 kez ziyaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir